Inteligencja wrodzona

… czyli, co ma wspólnego czytanie książek i słuchanie muzyki z rozwojem dziecka.

Wiele kobiet w ciąży rozmawia ze swoim brzuszkiem od początku ciąży. W ten sposób nawiązują pierwszy kontakt z rozwijającym się w ich łonie maluchem. Te same i inne mamy, a także tatusiowie czytają brzuszkowi bajki i włączają muzykę. Ale czy dzidziuś słyszy te dźwięki?

ROZWÓJ UCHA U MALUCHA

Pęcherzyki słuchowe u płodu kształtują się już w 4 tygodniu od zapłodnienia, a uszy dziecka uwidaczniają się około 7 tygodnia ciąży. Kształt małżowiny jest dziedziczony po ojcu i mamie i jest charakterystyczny i swoisty dla każdego człowieka. Nieco później, bo w okolicach 14 tygodnia wykształca się aparat słuchowy dziecka, a mniej więcej od 4-5 miesiąca trwania ciąży maluch zaczyna odbierać dźwięki.
Do tego czasu muzyka i lektura są przyjemną aktywnością dla mamy, która przekład się na harmonię pracy jej organizmu i spokój. Komfort mamy ma pozytywny wpływ na samopoczucie dziecka i jego prawidłowy rozwój. Gdy dziecko dobrze nas już słyszy pozytywów płynących ze stymulacji dobrze dobranym dźwiękiem jest sporo.

MUZYKA DLA BRZUSZKA

Dzieci w brzuszku reagują na dźwięki uspokajając się lub ożywiając. Z reguły bardziej odpowiadają im niskie dźwięki, dlatego wśród ulubionych instrumentów muzycznych maleńkich melomanów znajdują się takie jak fagot czy wiolonczela. Z punktu widzenia prawidłowej pracy fal mózgowych oraz serca płodu stymuluje dziecko muzyka klasyczna.

CZYTANIE, BAJANIE …

Interesujący eksperyment przeprowadził A. de Casper. W ostatnim trymestrze ciąży 16 kobiet czytało na głos tę samą bajkę swoim dzieciom dwa razy dziennie. Okazało się, że 13 dzieci rozpoznało słyszaną w brzuchu bajkę, co okazywały poprzez zmianę intensywności ssania smoczka.

„EFEKT MOZARTA”- słuchając dziecko lepiej się rozwija.

Doniesienia naukowe dowodzą, że stymulacja dźwiękowo-muzyczna ma wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka w łonie mamy. Mózg malucha uczy się odbierać i przetwarzać docierające do niego dźwięki. Bodźce muzyczne pobudzają słuch, dzięki czemu dziecko rodzi się z większą ilością komórek nerwowych. Im więcej dźwięków dziecko usłyszy, tym lepiej będzie miało wykształcony słuch i łatwiej nauczy się mówić. Dodatkowo takie dzieci w szkole odnoszą większe sukcesy – są bardziej kreatywne i bogatsze emocjonalnie.

SPRYTNE TRIKI ZAOWOCUJĄ W PRZYSZŁOŚCI

Będąc w ciąży możesz wywrzeć wpływ na zachowanie twojego dziecka w przyszłości. Włączając maluszkowi ten sam motyw muzyczny sprawiasz, że dziecko uczy się go rozpoznawać. Warto również pokusić się o śpiewanie brzuszkowi jednej, ulubionej kołysanki lub czytanie na głos stale powtarzającej się bajki. Wykonywanie tych prostych i za razem przyjemny czynności sprawi, że w przyszłości będziesz mogła wykorzystać te znajome dziecku dźwięki, by je uspokoić.

0 odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Napisz!

Dodaj komentarz