Jak rozpoznać początek porodu? odpowiada Dr Filip Dąbrowski

Zapraszamy do lektury artykułów z cyklu „Poród oczami ginekologa”, w którym Dr Filip Dąbrowski odczaruje poród odpowiadając na najczęściej zadawane przez pacjentki pytania.

 

 

Jak rozpoznać początek porodu?

Dla wielu osób jedyne wyobrażenie o porodzie pochodzi z filmów, kiedy to w wielkim pośpiechu kobieta wjeżdża karetką do izby przyjęć i ledwo zdąża wejść do Sali Porodowej. Prawda jest na szczęście nieco inna.

Skurcze

Pierwsze skurcze macicy kobieta może odczuwać już po 20 tygodniu ciąży. Pamiętajmy że macica jest zbudowana z tkanki mięśniowej, dla której skurcze są normalną reakcją na rozciąganie. W drugiej połowie ciąży, wraz z znacznym zwiększaniem się objętości macicy skurcze mogą być częstsze i bardziej nasilone. Szczególnie często pacjentki obawiają się, że to początek porodu około 32-34 tygodnia ciąży. Na szczęście skurcze te nie są na tyle mocne i regularne aby prowadzić do skracania się szyjki macicy. Są czymś jak najbardziej naturalnym – swoistym treningiem macicy przed zadaniem jakie ją wkrótce czeka. Prawdziwe skurcze porodowe trwają przynajmniej 20-30 sekund i pojawiają się częściej niż raz na 10 minut, często też promieniują w kierunku pleców czy kości krzyżowej. Jeżeli nie ustępują po przynajmniej godzinie i przyjęciu leku rozkurczowego faktycznie jest to znak, że należy udać się do szpitala. Jeżeli jest to pierwszy poród nie należy gnać na czerwonym świetle czy koniecznie wzywać karetki. Takie skurcze to dopiero początek drogi do urodzenia dziecka.

Odejście płynu owodniowego

W około 10% procentach przypadków pierwszym objawem zbliżającego się porodu nie są skurcze, a odejście płynu owodniowego. Może się to zdarzyć bez jednego napięcia brzucha i wcale nie musi być widowiskowym chluśnięciem znanym z telewizji.

W każdym przypadku kiedy kobieta podejrzewa że odpłynął jej płyn owodniowy powinna zgłosić się do szpitala aby to potwierdzić i sprawdzić stan dziecka. Fizjologicznie, w większości przypadków pęcherz płodowy pęka po całkowitym zgładzeniu szyjki macicy, przy rozwarciu 5-8 cm. Czasem dzieje się to jeszcze później, wtedy możemy powiedzieć o dziecku „w czepku urodzonym”.