Mężczyzna przy porodzie – pomoc czy utrapienie?

Poród nie jest tylko procesem fizjologicznym, ale i psychologicznym. Bardzo ważne, zarówno dla rodziców jak i dla dziecka, są atmosfera i nastrój. Najbardziej komfortowe warunki to takie, w których rodzice i dziecko mają poczucie bezpieczeństwa i wspólnego zaufania.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) promuje poród rodzinny i wskazuje na zalety obecności partnera podczas porodu. W Polsce puntem zwrotnym w kwestii asysty ojca w trakcie przyjścia dziecka na świat był międzynarodowy kongres, który odbył się w Warszawie w 1993 roku pod hasłem „Jakość narodzin – Jakość życia”. Ale czy na pewno partner przy porodzie to dobry pomysł?

Specjaliści mówią: TAK.

Według prof. Fijałkowskiego ojcostwo i macierzyństwo powinny funkcjonować nierozdzielnie od początku istnienia nowej istoty. Często jednak zarówno mama jak i tata muszą dobrze przygotować się do swojej roli, bo każdy z etapów – ciąża, poród i przyjście na świat są dla nich nowym doświadczeniem. Kompleksową pomoc niesie w tym zakresie Szkoła Rodzenia. Na zajęciach ze specjalistami w zakresie pomocy położniczej i okołoporodowej budujemy świadomość tego wyjątkowego procesu fizjologiczno-psychologicznego jakim jest poród.

Kobiety i ich partnerzy mówią: TAK.

Z prowadzonych badań wynika, że motywacją kobiety do porodu w obecności partnera jest uzyskanie wsparcia psychicznego, chęć bycia z bliską osobą oraz większe poczucie bezpieczeństwa. U ankietowanych mężczyzn oprócz wsparcia psychicznego pojawia się jeszcze chęć przeżycia niezapomnianej przygody. Ale nie „motywator” jest w tym wszystkim najważniejszy, a pomoc uzyskana od partnera podczas porodu.

Kobiety widzą w tym wspólnym akcie wiele korzyści. Oczywiście zasadniczą i podstawową są mobilizacja i wspieranie w trudnych chwilach, ale poza tym partner jest również pomocny przy zmianie pozycji podczas porodu, przypominaniu o właściwym oddychaniu. Czasem nawet zwykłe trzymanie za rękę staje się wyjątkowe.

Wydaje się zatem, że obecność mężczyzny przy porodzie jest pełna zalet zdaniem ekspertów, opieki medycznej, kobiet i ich partnerów. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o porodzie rodzinnym powinna być wynikiem wspólnego, przemyślanego przez mamę i tatę postanowienia.

0 odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Napisz!

Dodaj komentarz