Początki ciąży
Jeżeli twój cykl menstruacyjny jest regularny, około dwa tygodnie od poczęcia możesz zauważyć brak miesiączki. Mogą temu towarzyszyć także inne objawy — być może zauważysz je jeszcze zanim zorientujesz się, że nie wystąpiła miesiączka, szczególnie, jeżeli pragniesz mieć dziecko i wypatrujesz tych zmian. Idź do lekarza, aby się upewnić, że jesteś w ciąży i porozmawiać o opiece prenatalnej. W twoim ciele zachodzą zmiany spowodowane tzw. hormonami ciążowymi, które są uwalniane do krwiobiegu, i które oddziałują na twój organizm.
Piersi zmieniają się wkrótce po poczęciu. twoje ciało zaczyna produkować tkankę do wytwarzania i składowania mleka. Piersi mogą wydawać się być bardziej tkliwe niż zwykle. Guzki – maleńkie plamki wokół brodawki stają się bardziej widoczne.
Możesz mieć mdłości i nie tolerować niektórych potraw i zapachów. Niektóre kobiety wymiotują. Zdarza się to zwykle rano, ale także o innych porach dnia. Metaliczny smak w ustach może wpływać na smakowe odbieranie potraw. Zapach niektórych z nich może wywoływać mdłości.
Możesz się czuć zmęczona. Niektóre kobiety mówią, że czują się bardziej zmęczone na początku ciąży niż kiedykolwiek indziej.
Może się okazać, że częściej oddajesz mocz. Jest to spowodowane zmianą gospodarki hormonalnej, która wpływa na przerost i zwiotczenie mięśni w układzie moczowym.
Zmiany zachodzące w ciąży nie dotyczą jedynie narządu rodnego, ale zachodzą we wszystkich narządach twojego organizmu. Mają one charakter adaptacyjny, mający na celu zmniejszenie obciążeń nakładanych na organizm matki przez rozwijającą się ciążę.
Zostaw komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?Napisz!