Rekomendowane witaminy i substancje odżywcze dla kobiet w ciąży – cholina.

Dieta kobiet w ciąży powinna być zbilansowana, tak aby dostarczać, zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku, wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Co zrozumiałe, zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały znacząco wzrasta w okresie ciąży. Dzisiaj przyjrzymy się cholinie, czyli składnikowi, na którego niedobór cierpi wiele kobiet.

Cholina – z czym to się je?

Cholina przez wiele lat była zaliczana do dobrze znanych witamin z grupy B. Z czasem pogląd ten uznano za nieaktualny. Dziś omawianą substancję określa się jako witaminopodobną. Niedobór tego składnika może źle wpłynąć na organizm matki, a także dziecka, dlatego zaleca się prowadzenie jego suplementacji szczególnie przez kobiety w ciąży. Wskazana dzienna dawka choliny wynosi aż 550 mg, dlatego jej przyjęcie wraz z pokarmem jest niemożliwe. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju suplementy dla ciężarnych, które bez trudu kupimy w każdej aptece.

Substancja potrzebna mamie i dziecku

Cholina wpływa na prawidłowy rozwój mózgu oraz układu nerwowego dziecka. Dzięki jej suplementacji w ciąży obniżysz ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej, stanu przedrzucawkowego, jak też przedwczesnego porodu. Cholina pozytywnie wpłynie również na pracę wątroby młodej mamy. Jeśli zależy Ci na zbilansowanej diecie pełnej witamin, która wspomoże Twój organizm zarówno w trakcie ciąży, jak i okresie karmienia piersią, nie zapomnij o cholinie. Zadbaj o jej prawidłową suplementację, aby cieszyć się zdrowiem!

0 odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Napisz!

Dodaj komentarz