Szkoła rodzenia – 100% na TAK.

Mimo, że częściowo wiedzę dotyczącą okresu okołoporodowego, opieki nad dzieckiem czy na temat samego porodu znajdziemy w książkach, czasopismach czy Internecie, niezastąpiony zdaje się być również kontakt z osobami posiadającymi fachową wiedzę.

Doskonałym miejscem na poszerzenie wiedzy oraz praktyki są szkoły rodzenia. Uczęszczanie do nich pozwala rozwiać wątpliwości, które często towarzyszą przyszłym rodzicom, a w szczególności tym, którzy znajdą się w tej roli po raz pierwszy. Oprócz typowych zagadnień jak ciąża, poród czy okres okołoporodowy, często poruszane są tematy związane ze zdrowym stylem życia, o aktywności fizycznej w ciąże, o jadłospisie czy roli partnera w tym szczególnym dla kobiety okresie.

Jaką wiedzę zdobywamy w szkole rodzenia?

Tematyka zajęć w szkołach rodzenia obejmuje:

  • fizjologiczne podstawy rozwoju ciąży,
  • informacje o przebiegu samego porodu, o tym, jak aktywnie w nim uczestniczyć, o możliwościach porodu rodzinnego czy porodzie z wykorzystaniem immersji wodnej, a nawet o tym jak zwiększyć tolerancję na ból i sobie z nim radzić.
  • okres połogu oraz sposoby szybkiego powrotu do kondycji po urodzeniu dziecka.
  • niezbędną wiedzę z zakresu opieki nad noworodkiem i niemowlęciem oraz na temat karmienia piersią.

Oprócz typowych zagadnień jak ciąża, poród czy okres okołoporodowy, często poruszane są tematy związane ze zdrowym, bardziej higienicznym stylem życia. Mowa tu o codziennej pielęgnacji, odpowiednim sposobie odżywiania, suplementacji, komfortowych udogodnieniach dla przyszłej mamy (odpowiednia odzież, poduszki, które ułatwią sen w zaawansowanej ciąży itp.). Równie często na zajęciach podkreślana jest rola z aktywnością fizycznej w ciąży. Kobiety ciężarne zapoznają się z serią ćwiczeń, które sprawią, że poród będzie łatwiejszy. Specjaliści nie pozostawią z boku partnerów, których zwykle pokazują jak aktywnie uczestniczyć w trakcie porodu i wspierać kobietę w okresie ciąży.

Czy wiesz, że …?

  • Pierwsza Szkoła Rodzenia powstała w 1957 roku przy II Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Łodzi a jej założycielem był prof. Włodzimierz Fijałkowski.
  • Badania wykazują, że kobiety przygotowane w szkole rodzenia lepiej odczytują sygnały swojego ciała podczas porodu i lepiej współpracują z położną i lekarzem. Efektem tego jest krótszy o 2-4 godz. poród oraz rzadziej występujące komplikacje w jego trakcie a także szybszy powrót do sprawności po urodzeniu dziecka.
0 odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Napisz!

Dodaj komentarz