Szkoła rodzenia – 100% na TAK.
Mimo, że częściowo wiedzę dotyczącą okresu okołoporodowego, opieki nad dzieckiem czy na temat samego porodu znajdziemy w książkach, czasopismach czy Internecie, niezastąpiony zdaje się być również kontakt z osobami posiadającymi fachową wiedzę.
Doskonałym miejscem na poszerzenie wiedzy oraz praktyki są szkoły rodzenia. Uczęszczanie do nich pozwala rozwiać wątpliwości, które często towarzyszą przyszłym rodzicom, a w szczególności tym, którzy znajdą się w tej roli po raz pierwszy. Oprócz typowych zagadnień jak ciąża, poród czy okres okołoporodowy, często poruszane są tematy związane ze zdrowym stylem życia, o aktywności fizycznej w ciąże, o jadłospisie czy roli partnera w tym szczególnym dla kobiety okresie.
Jaką wiedzę zdobywamy w szkole rodzenia?
Tematyka zajęć w szkołach rodzenia obejmuje:
- fizjologiczne podstawy rozwoju ciąży,
- informacje o przebiegu samego porodu, o tym, jak aktywnie w nim uczestniczyć, o możliwościach porodu rodzinnego czy porodzie z wykorzystaniem immersji wodnej, a nawet o tym jak zwiększyć tolerancję na ból i sobie z nim radzić.
- okres połogu oraz sposoby szybkiego powrotu do kondycji po urodzeniu dziecka.
- niezbędną wiedzę z zakresu opieki nad noworodkiem i niemowlęciem oraz na temat karmienia piersią.
Oprócz typowych zagadnień jak ciąża, poród czy okres okołoporodowy, często poruszane są tematy związane ze zdrowym, bardziej higienicznym stylem życia. Mowa tu o codziennej pielęgnacji, odpowiednim sposobie odżywiania, suplementacji, komfortowych udogodnieniach dla przyszłej mamy (odpowiednia odzież, poduszki, które ułatwią sen w zaawansowanej ciąży itp.). Równie często na zajęciach podkreślana jest rola z aktywnością fizycznej w ciąży. Kobiety ciężarne zapoznają się z serią ćwiczeń, które sprawią, że poród będzie łatwiejszy. Specjaliści nie pozostawią z boku partnerów, których zwykle pokazują jak aktywnie uczestniczyć w trakcie porodu i wspierać kobietę w okresie ciąży.
Czy wiesz, że …?
- Pierwsza Szkoła Rodzenia powstała w 1957 roku przy II Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Łodzi a jej założycielem był prof. Włodzimierz Fijałkowski.
- Badania wykazują, że kobiety przygotowane w szkole rodzenia lepiej odczytują sygnały swojego ciała podczas porodu i lepiej współpracują z położną i lekarzem. Efektem tego jest krótszy o 2-4 godz. poród oraz rzadziej występujące komplikacje w jego trakcie a także szybszy powrót do sprawności po urodzeniu dziecka.
Zostaw komentarz
Chcesz dołączyć do dyskusji?Napisz!