Termin porodu

Jak wyznaczyć termin porodu? Ile tak naprawdę trwa ciąża?

Natura zaplanowała dla człowieka ciążę na 9 miesięcy księżycowych, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Często wykorzystuje się tu tzw. regułę Naegelego, w myśl której termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok. Wyliczoną na tej podstawie datę wpisujemy do karty ciąży. Pamiętać jednak należy, że nie każda kobieta ma super-regularne cykle, a owulacja i zapłodnienie nie zawsze nastąpiło w 14 dniu cyklu. Dlatego ważne jest, aby datę porodu potwierdzić podczas badania USG pomiędzy 11 a 14 tygodniem. W tym okresie, kiedy mamy zaledwie 4-8 cm jesteśmy do siebie niesłychanie podobni. Tylko wtedy możemy ostatecznie ustalić wiek ciąży. Należy pamiętać, że w późniejszym okresie terminu już nie zmieniamy – jeżeli dziecko rośnie nieco wolniej lub szybciej nie znaczy to że jest starsze lub młodsze!

Pomimo, że raz ustalonego terminu nie zmieniamy, to z doświadczenia medycznego wiemy, że data ustalona przez lekarza sprawdza się jedynie w 10%. Każda kobieta jest inna, podobnie jest z terminem kiedy dziecko zdecyduje się wyjść na świat. Za naturalny i fizjologiczny poród uznajemy taki, który rozpoczął się po 37 tygodniu ciąży. W tym okresie wszystkie organy dziecka powinny być już na tyle rozwinięte i wykształcone aby poradzić sobie z funkcjonowaniem w świecie zewnętrznym.

Prawidłowa ciąża nie powinna trwać dłużej niż 42 tygodnie – po tym czasie wzrasta ryzyko niewydolności łożyska, które nie jest w stanie zaopatrzyć w tlen coraz większego płodu.